BORA hansgrohe German Professional CyclingBand of Brothers

Jonas Koch

All riders

Hardfacts

Date of birth1993-06-25
Height187 cm
Weight75 kg
Specialist for Classics

Teams

2024BORA - hansgrohe
2023BORA - hansgrohe
2022BORA - hansgrohe
2021Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
2020CCC Team
2019CCC Team
2018CCC Sprandi Polkowice
2017CCC Sprandi Polkowice
2016VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
2015Rad-Net Rose Team
2014LKT Team Brandenburg
2013LKT Team Brandenburg
2012Team Specialized Concept Store

Palmarés

2024

11th AlUla Tour, 2.1

12th AlUla Tour, 2.1

13th AlUla Tour, 2.1

17th AlUla Tour, 2.1

17th AlUla Tour, 2.1

42nd AlUla Tour, 2.1

2023

10th Sparkassen Münsterland Giro, 1.Pro

16th Classic Brugge-De Panne, 1.UWT

16th European Continental Championships ME - Road Race, CC

28th Omloop Het Nieuwsblad ME, 1.UWT

10th La Vuelta Ciclista a España, 2.UWT

15th Rund um Köln, 1.1

4th Czech Tour, 2.1

36th E3 Saxo Classic, 1.UWT

22nd Brussels Cycling Classic, 1.Pro

8th Tour de Suisse, 2.UWT

2022

4th Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida, 1.1

12th Danilith Nokere Koerse, 1.Pro

6th La Vuelta ciclista a España, 2.UWT

22nd Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME, 1.UWT

47th Omloop Het Nieuwsblad ME, 1.UWT

50th Amstel Gold Race, 1.UWT

18th Rund um Köln, 1.1

7th La Vuelta ciclista a España, 2.UWT

10th Sazka Tour, 2.1

14th Sazka Tour, 2.1

2021

10th Deutschland Tour, 2.Pro

2nd National Championships Germany ME - Road Race, NC

18th Dwars door het Hageland, 1.Pro

4th Boucles de la Mayenne, 2.Pro

28th E3 Saxo Bank Classic, 1.UWT

21st Boucles de la Mayenne, 2.Pro

4th Sazka Tour, 2.1

7th Deutschland Tour, 2.Pro

10th Deutschland Tour, 2.Pro

11th Deutschland Tour, 2.Pro

2020

13th Tour de France, 2.UWT

1st Tour de La Provence, 2.Pro

12th Etoile de Bessèges, 2.1

13th Tour de La Provence, 2.Pro

15th Tour de Wallonie, 2.Pro

21st Tour de France, 2.UWT

25th Etoile de Bessèges, 2.1

27th Tour de Wallonie, 2.Pro

28th Tour de France, 2.UWT

28th Tour de France, 2.UWT

2019

7th Tour de l'Eurométropole, 1.HC

14th Prudential RideLondon-Surrey Classic, 1.UWT

7th Halle Ingooigem, 1.1

5th La Vuelta ciclista a España, 2.UWT

6th La Vuelta ciclista a España, 2.UWT

4th Gree-Tour of Guangxi, 2.UWT

2nd Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria, 2.1

7th La Vuelta ciclista a España, 2.UWT

3rd Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria, 2.1

3rd Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria, 2.1

1st Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria, 2.1

2018

8th Tour of Norway, 2.HC

9th Prudential RideLondon-Surrey Classic, 1.UWT

10th Brussels Cycling Classic, 1.HC

10th Handzame Classic, 1.HC

16th EuroEyes Cyclassics Hamburg, 1.UWT

10th Coppa Bernocchi - GP BPM, 1.1

10th GP Stad Zottegem, 1.1

19th Tour des Fjords, 2.HC

2nd Settimana Internazionale Coppi e Bartali, 2.1

14th Volta Limburg Classic, 1.1

2017

11th Arctic Race of Norway, 2.HC

12th Sparkassen Münsterland Giro, 1.HC

18th Prudential RideLondon-Surrey Classic, 1.UWT

9th Trofeo Palma, 1.1

26th Cyclassics Hamburg, 1.UWT

4th Tour des Fjords, 2.1

23rd European Continental Championships ME - Road Race, CC

8th Presidential Cycling Tour of Turkey, 2.UWT

9th Presidential Cycling Tour of Turkey, 2.UWT

7th Settimana Internazionale Coppi e Bartali, 2.1

2016

4th Tour des Fjords, 2.1

11th Sparkassen Münsterland Giro, 1.HC

3rd Tour des Fjords, 2.1

4th Tour des Fjords, 2.1

5th Tour des Fjords, 2.1

6th Tour des Fjords, 2.1

2nd Tour des Fjords, 2.1

3rd Tour des Fjords, 2.1

6th Czech Cycling Tour, 2.1

11th Tour des Fjords, 2.1

2015

1st Tour de l'Avenir, 2.Ncup

5th Coppa dei Laghi - Trofeo Almar, 1.Ncup

1st Tour de l'Avenir, 2.Ncup

4th National Championships Germany U23 - Road Race, NC

5th Tour de l'Avenir, 2.Ncup

8th ZLM Roompot Tour, 2.Ncup

12th Tour Alsace, 2.2

13th National Championships Germany MU - ITT, NC

13th Course de la Paix U23 / Závod Míru U23, 2.Ncup

14th Bayern Rundfahrt, 2.HC

2014

3rd Cycling Tour of Sibiu, 2.1

1st Tour of Malopolska, 2.2

3rd Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.2

4th Tour of Malopolska, 2.2

5th Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.2

7th Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.2

8th Top Compétition, 1.2

8th Tour Alsace, 2.2

10th Tour de Serbie, 2.2

11th Tour de Berlin, 2.2U

2013

6th Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.1

2nd Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.1

8th Carpathian Couriers Race U-23, 2.2U

3rd Dookoła Mazowsza, 2.2

5th Dookoła Mazowsza, 2.2

6th Grand Prix Kralovehradeckeho kraje, 1.2

6th Memorial Henryka Lasaka, 1.2

1st Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.1

3rd Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques, 2.1

3rd Internationale Thüringen-Rundfahrt U23, 2.2U

2012

3rd Heydar Aliyev Anniversary Tour, 2.2U

8th Giro di Padania, 2.1

18th Giro di Padania, 2.1

27th Giro di Padania, 2.1

39th Heydar Aliyev Anniversary Tour, 2.2U

41st Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, 1.2U

42nd Heydar Aliyev Anniversary Tour, 2.2U

45th Sparkassen Neuseenclassics - Rund um die Braunkohle, 1.1

2011

5th Int. 3-Etappenfahrt der Rad-Junioren, 2.1

7th Tour de la Région de Lodz, 2.1

4th Tour de la Région de Lodz, 2.1

6th Int. 3-Etappenfahrt der Rad-Junioren, 2.1

6th Tour de la Région de Lodz, 2.1

7th Tour du Valromey, 2.1

8th Tour de la Région de Lodz, 2.1

12th Int. 3-Etappenfahrt der Rad-Junioren, 2.1

13th Tour du Valromey, 2.1

15th Int. 3-Etappenfahrt der Rad-Junioren, 2.1

2010

5th Rothaus Regio-tour International, 2.1

22nd Tour de la Région de Lodz, 2.1

24th Tour de la Région de Lodz, 2.1

25th Tour de la Région de Lodz, 2.1

28th Tour de la Région de Lodz, 2.1

35th Rothaus Regio-tour International, 2.1

50th 3-Etappen-Rundfahrt, 2.1